A fenntarthatóság kérdése kiemelt fókusz az új kalmari Linnaeus Egyetem programjában. A 2020-ban befejezett környezettudatos tervezésű projektben fontos szempont volt a meglévő bútorok körkörös újrafelhasználása és újrahasznosítása. – Valamivel több munkát és tervezést igényelt, de a Kinnarpsszal kiválóan együtt tudtunk működni – nyilatkozta Maria Ekstrand, a Linnaeus Egyetem ingatlan- és szolgáltatási részlegének építőmérnöke.
Az egyetemnek, amelynek víziója, hogy egy a városba szervesen integrálódott, új, vonzó találkozóhely legyen, ma több mint 8000 nappali tagozatos hallgatója és 830 alkalmazottja van. A Kalmar központjában megválasztott helyszínnel tudatosan az volt a cél, hogy megkönnyítse a korábban a városban szétszórt diákok és tanárok dolgát, továbbá hogy a diákok, kutatók, valamint az üzleti élet és a közszféra képviselői könnyebben találkozhassanak. Az egyetemi komplexumban a kalmari lakosok és a látogatók előtt egyaránt nyitva álló, azokat örömmel látó találkozóhelyek – kávézók, boltok és éttermek – is találhatók.
Az előadótermekbe FSC®-címkével rendelkező fából készült, a fokozott kényelem érdekében kárpitozott üléssel rendelkező, tartós Stack székek kerültek. Az Origo asztal kialakítását a Linnaeus Egyetem egyedi igényeihez igazítottuk.
A tanulási terek tervezésekor gondosan ügyeltünk arra, hogy azok megfeleljenek az eltérő egyéni igényeknek. Az így létrehozott, vonzó belsőépítészeti megoldások különféle tevékenységeket támogatnak, az együttműködéstől kezdve egészen a koncentrált egyéni munkáig. Az utazás éghajlatra gyakorolt hatásainak csökkentése érdekében alkalmazott digitális megbeszélések és távoktatás is támogató megoldásokat és adaptív technológiát igényel. A tervezés során a fenntartható anyagválasztás, az intelligens energetikai megoldások kiválasztása és a bútorok újrafelhasználása volt a feladat. Ugyancsak fontos volt a meglévő, újrafelhasználásra nem alkalmas bútorok fenntartható kezelése.
„A beszerzési folyamat során az volt az egyik legfontosabb szempont, hogy a belsőépítészeti beszállító elszállítsa az új helyiségekben nem használható bútorokat, és gondoskodjon az újrafelhasználásukról. Környezetvédelmi tanúsítvánnyal rendelkező egyetemként természetes volt, hogy olyan partnert kerestünk, akivel osztozunk fenntarthatósági elképzeléseinkben.”
Az alkalmazottak számára kialakított terekben külön asztalok teszik lehetővé a nagy koncentrációt igénylő munkát. Az állítható magasságú íróasztalok és a Plus székek kiváló ergonómiai feltételeket biztosítanak.
Találkozóhely a város közepén. A természetes fény, terek és fenntartható anyagok jellemezte építészeti megoldás elmossa a beltér és a kültér közötti határokat.
A könyvtárba Point kanapé került, amely magas támlájával és elszeparáló kialakításával külön kis privát teret biztosít a térben, kirekesztve a külső zajokat. A széria, amelybe a kanapé tartozik, változatos összeállításokat tesz lehetővé.
A tervezési szakaszban megtörtént a meglévő bútorok leltárba vétele és besorolásuk különböző kategóriákba, úgymint: az új helyiségekben újrafelhasználható, valahol máshol újrafelhasználható, illetve már nem használható, fenntartható újrahasznosítást igénylő bútorok. Maria Ekstrand szerint a meglévő belsőépítészeti megoldások minél nagyobb mértékű újrafelhasználása kihívásokat, ugyanakkor lehetőségeket is jelent.
„Ez a megközelítés valamivel több lépést igényelhet, és összetettebbé teszi a tervezést. Beszerzőként mindig érdemes előre gondolkodni és már a folyamat korai szakaszában bevonni a beszállítókat. Jelen esetben ez minden eddiginél kritikusabb jelentőségű volt.”
Mindig fontos a világos elképzelés az oktatási terek működéséről és kialakításáról, de ha ebbe még az újrafelhasználást is bele kell kalkulálni, akkor az egységes összhatás érdekében még átgondoltabb tervezés szükséges. A folyamat hatékonyságához azonban hozzájárult a Kinnarps átfogó szakértelme az oktatási terek és körkörös áramlások stratégiájával kapcsolatban, aminek köszönhetően sikerült harmóniát teremteni a régi és az új bútorok között.
Egyes előadótermekbe a Kinnarps Studio egyedi kialakítású, állítható magasságú pulpitust készített.
Mi lett a Linnaeus Egyetem régi bútorainak sorsa, amelyekről a Kinnarps gondoskodott? Dan Molander, a Kinnarps körkörös gazdaságért felelős munkatársa szerint egyre gyakoribbak és nagyobb volumenűek az újrafelhasználást igénylő beszerzések. – Örülünk a bútorok fenntartható újrafelhasználása felé történő elmozdulásnak. Az innovatív megközelítés mellett azért is, mert ez elengedhetetlen a bútoripar fenntarthatóságának növeléséhez. Egyre több a tapasztalatunk, és megfeszített erővel dolgozunk a körkörösség hatékony módszereinek kifejlesztésén. Már nagy utat tudhatunk magunk mögött ezen a területen – hangsúlyozza.
A bútorok a szervizelést vagy felújítást követően az új felhasználók igényeihez igazítva élnek tovább. Az újrahasznosítást igénylő termékekről eltávolítottunk bizonyos elemeket, amelyeket még fel tudunk használni más bútorok pótalkatrészeiként. A többi elemet szétszereltük és helyben szelektáltuk. Az olyan anyagok, mint a fémek, a műanyagok és a textíliák újrahasznosító létesítményekbe kerültek. A faalapú alkatrészekből brikett készült, ami a Kinnarps környezetbarát fűtőtelepén felhasználva a kinnarpi gyártóegység mellett a környékbeli lakóépületek háztartások fűtését is biztosítja.
Az alkalmazottak számára kialakított terekben többféle típusú ergonomikus munkaasztal kapott helyet. A tárolóegységek egyúttal térelválasztóként is szolgálnak.
„Az állítható magasságú asztalok azon termékek közé tartoznak, amelyek újrafelhasználásában nagy lehetőségeket látunk. A lábak nemegyszer változtatás nélkül újrafelhasználhatók, az ügyfél által választott színű és alakú, személyre szabott asztallappal pedig rendkívül vonzó és fenntartható termékké varázsolhatók.”
A Centrum medio fotelek is a korábbi helyiségekben történő használat után újrafelhasznált bútorok közé tartoznak. Ezek a fotelek most a nyilvános terekben hívogató találkozóhelyként szolgálnak a diákok és az egyetem alkalmazottai számára.
A folyosót úgy rendeztük be, hogy ösztönözze és támogassa az informális megbeszéléseket. A kényelmes, támogató felületet kínáló Lean In a zaj elnyelésében is jeleskedik.
RFID-zárakkal ellátott Space tároló az alkalmazottak számára.
Az előadótermekben magas és alacsony ülőbútorok kombinálásával alakítottunk ki dinamikus tanulási teret.