A fenntarthatóság összes árnyalata
Mi a legfontosabb annak biztosításához, hogy a Kinnarps szövetei eleget tegyenek a cég szigorú fenntarthatósági követelményeinek?
„Nem emelhető ki egyetlen konkrét dolog vagy a folyamat egy lépése, a szövetek fenntarthatóságához ugyanis mindenre oda kell figyelni. A fenntarthatóság összetett kérdés, számos elgondolást és finomságot kell egy időben észben tartanunk” – mutat rá Christina.

A rendszerek ellenőrzése
Vegyünk górcső alá legalább néhány lépést a folyamatból. Az út egyik első fontos lépése érhető módon az alapanyagok kiválasztása. A Kinnarps hatékony eszközökkel rendelkezik a szövetek környezeti teljesítményének kiértékeléséhez.
„Szöveteinknek hozzávetőleg a fele természetes anyagból készül és természetesen lángbiztos. Valamennyi standard szövetünk eleget tesz a legszigorúbb környezetvédelmi követelményeknek és sok esetben a biztonsági követelményeknek is az adott piacokon” – teszi hozzá Christina.
A szövetek fenntarthatósága a beszállítók kiválasztásakor is kiemelt szempont. A Kinnarps jelenleg főként európai cégekkel működik együtt.
„Tapasztalataink szerint jobban odafigyelnek a fenntarthatósággal összefüggő szempontokra az általunk megosztottuk a szabályoknak és normáknak megfelelően. Egyúttal pedig gyors és megbízható szállítók” – hangsúlyozza Christina.
Arra is rámutat, hogy a fenntarthatósági munka közös felelősségvállalással jár, ezért a Kinnarps beszállítóit inkább partnernek kell tekinteni.
„A bútorágazaton belül és kívül egyaránt szívesen folytatunk együttműködést. Átláthatóan működünk, és tisztában vagyunk azzal, hogy van mit tanulnunk másoktól.”
Esztétika és tartósság
A fenntartható termék felé vezető út következő állomása a dizájn. Az esztétikai szempontokat az olyan tényezőkkel együtt kell figyelembe venni, mint a szövet tartóssága, a hulladékkezelési rendszerek, valamint a nyersanyag újrahasznosítására szolgáló eljárások a termék életciklusának végén.
„Az ügyfél, ha szeretné és módjában áll, hosszú éveken át használhatja a termékeinket, ezzel is csökkenti a környezeti hatás mértékét. Ezért a minták, a színek, a minőség és a rugalmasság között szoros a kapcsolat. A lényeg, hogy a tervezés során nem feledkezhetünk meg a fenntarthatóságról” – fejtette ki Christina.
A Kinnarps például eszközöket és módszereket fejlesztett ki az alapanyagok minél nagyobb mértékű felhasználása, valamint az így is keletkező hulladék hasznosítása érdekében. A szövethulladék egy része például a cég hangelnyelőibe kerül töltetként.
Felelősség a teljes láncért
A gyártási és a forgalmazási fázisokra ugyanolyan szigorú fenntarthatósági követelmények vonatkoznak, mint a Kinnarps valamennyi termékére. Ugyanez érvényes a felújítás, a modernizálás és az újrafelhasználás lehetőségére, amelyek célja a körkörös gazdaság működtetése.
„Már sokat haladtunk előre ezen a területen, de soha nem érünk a végére. Fontos, hogy a teljes láncért felelősséget vállalunk, és együttműködünk a partnereinkkel, ügyfeleinkkel és a további szereplőkkel a hosszú távon fenntartható megoldások kidolgozásában” – fogalmazott Christina.
-
A Kinnarps kínálatában szereplő textíliák 69%-a rendelkezik az EU Ecolabel minősítésével vagy az Oeko-Tex minősítéssel.
-
A Kinnarps a hulladékai 96%-át vagy újrahasznosítja, vagy energiatermelésre használja fel.
-
A Kinnarps hangelnyelői 50%-ban újrahasznosított anyagból készülnek, aminek 25%-át a cég saját termeléséből származó szövethulladék képezi.
-
A Kinnarps a magas kockázatú beszállítói 79%-át ellenőrizte.