Kollaborációs terek, avagy az irodai mágia

Minden közösségnek megvan az helye, ahol a kötetlen beszélgetések eldöntik a fontos kérdéseket. Számtalan korban ez a városok számára a templom melletti borozó, a családban általában a konyha, a Friendsből pedig tudjuk azt is, hogy Ralph Laurennél a kijelölt dohányzó volt – legalábbis Rachel szerint.

Valami ilyesmi - az emberek örök vágya a fesztelen beszélgetésre és ötletelésre - ihlette a kollaborációs terek megalkotását is. Különösen nagy szerepe van abban, hogy a jelenlegi home office-t támogató, úgynevezett hibrid irodákban egy konzultációs, a csoportos munkavégzést támogató professzionális terület jöhessen létre.
Mivel a szakértők szerint egyértelműen szerves része lesz a jövő hibrid irodáinak, megpróbáljuk tisztába tenni, hogyan működik és miért hasznos egy vállalatnak a kollaborációs tér. 

„Ez olyan, mint a tárgyaló?” Igen és mégsem.

Bár a kollaborációs tereket meetingekre is használhatjuk, mégis ez egy olyan hely, ahol a szorosra húzott nyakkendők és az egy e-mailben is lekommunikálható, de kétórás megbeszélések helyett tényleg csoportos munka zajlik. A kollaborációs tér tulajdonképpen egy információs csomópont, ahol például a különböző osztályokból alakult projektcsoportok, a home office-ból konzultálni érkezett kollégák egyeztethetnek, vagy egy külsősöket is alkalmazó új kampány részletei kirajzolódhatnak. Méghozzá közös, személyes ötletelés folyamán.

Most, hogy a hagyományos irodai munkamódszereket át kellett gondolniuk a vállalatoknak a home office átállás miatt, sok régi bevésődés is kibukott a gardróbból. Ezek egyike volt az, hogy a munkavállalónak folyamatosan az irodában kell lennie, „hogy a főnök lássa, hogy dolgozik”. A másik pedig az, hogy lehetetlenül nagy és így kevés megbeszélésre alkalmas, túlságosan formális tárgyalók kerültek az irodákba. A rövid egyeztetéseket, vagy éppen a hosszabb csoportos munkákat ezek egyáltalán nem tudták kiszolgálni a hivatalos értekezletek miatt, holott, egyre inkább az előbbiek kerülnek túlsúlyba. A folyamatos helykeresés vagy a konyha használata sok-sok stresszel, a kollégák zavarásával és időpocsékolással jár; ez mind elkerülhető egy-két jól szervezett kollaborációs munkatér kialakításával.

A KOLLABORÁCIÓS TEREK ELŐNYEI:


+ Támogatja a projekt megbeszéléseket és egyeztetéseket

+ Ügyfelek fogadására alkalmas hely

+ Segíti az információáramlást

+ Lehetőséget ad a közösségépítésre

A KOLLABORÁCIÓS TEREK HÁTRÁNYAI:


 Ha rossz helyre kerül, az egész iroda munkáját zavarhatja

 Megfelelő térszervezés és vállalati struktúrába
   illesztés nélkül nem működik 

Hol alakítsuk ki a kollaborációs tereket?

Mivel a csoportos munka rengeteg kommunikációt, „népvándorlást”, adott esetben vitázást, videóhívást, videólejátszásokat is jelenthet, úgy kell elhelyezni, hogy bár könnyen elérhető helye legyen, de ne zavarja a munkaállomásoknál dolgozó kollégákat, tárgyalásokat.

A home office miatt szinte minden irodában akad olyan tér, ami már huzamosabb ideje kihasználatlan. Az üres munkaállomások látványa nem csak a bent dolgozók számára demotiváló, de feleslegesen pazarolja az erőforrásokat is. A kisebb irodába költözés macerája és költségei helyett a munkatér újraszervezése és optimalizálása hatékonyabb megoldás, és egyben olyan lehetőségeket is kínál a cégek számára, amivel egy modernebb munkavégzési módszerre állhatnak át. Ez a hibrid iroda, melynek szerves része kollaborációs tér.

Hogy egy konkrét vállalatának pontosan mire van szüksége, az irodában hogyan helyezhető el a kollaborációs tér és mekkora, milyen elrendezésű és hány darab kell belőle, arra nem lehet univerzális választ adni. Minden szervezet más, másképp működnek a belső folyamatok és a munkavállalóknak is más rutinjai alakultak ki. Érdemes szakértőt bevonni az átalakítás megtervezéséhez, hogy a vállalati kultúrának és a munkatér tervezés szabályainak is megfeleljen az új iroda.

A Kinnarps ©NextOffice módszerével hatékony munkahelyelemzést végzünk, ami megmutatja, hogy hol vannak az erősségek és a hiányosságok a szervezetben, illetve ezeket hogyan lehet egyensúlyba hozni.
A NextOffice elemzésről itt tudhat meg többet 

Ha gondolkodik az átalakításon, vegye fel velünk a kapcsolatot, és minden lépésben segíteni fogjuk az irodatér újragondolását, megvalósítását.  

KAPCSOLAT

 

Hogyan rendezzünk be és szereljünk fel a kollaborációs teret?

Ha a munkaállomás egy vadászrepülő lenne, akkor a kollaborációs tér egy varázsszőnyeg. Hogy megőrizze fesztelen, otthonos jellegét és produktivitásra sarkallja a munkavállalókat, a kollaborációs tereket kényelmes, flexibilis bútorokkal és könnyen átrendezhető formában a legcélszerűbb létrehozni. Számos kreatív trükköt lehet bevetni arra, hogy térben és hangulatában is elkülönüljön az irodatértől, kreativitásra ösztönözzön, mégse zavarja a kollégákat az itt zajló munka.  

Összeállítottunk egy komplex bútorlistát néhány lehetséges elrendezéssel, amit itt lehet letölteni.

Remek példa erre a Fields termékcsaládunk , amit kifejezetten arra terveztünk, hogy magas háttámlájú bútorokkal, paravánokkal egy tér-a-térben jellegű kuckót lehessen kialakítani.

A Cap ülőszékek az ad-hoch megbeszélések sarokkövei lehetnek. Ezeket a színes kis manósapkákat bármikor levehetjük egy praktikus tárolóról, ha szükség van rájuk, egyébként nem foglalnak helyet.

Inspiráló és sokrétű ülőbútorunk, a Frame tipikus példája annak, hogy ösztönözzük a munkavállalókat arra, hogy törjenek ki a szokásos keretekből és merjenek álmodni.

Kollaborációs terekbe ajánlható bútorok

Plint

Plint

Alto

Alto

Crest

Crest

Motus

Motus

Frame

Frame

Vagabond duo

Vagabond duo

Vagabond project

Vagabond project

Monolite High

Monolite High